آموزش برنامه نویسی اندروید

  بسیاری از برنامه نویسان اندروید که با محیط اندروید استودیو مشغول کار هستند بطور مداوم با گریدل در ارتباط اند ولی از دانش کافی نسبت به آن برخوردار نیستند.

در این مقاله به توضیح کامل این سازنده می پردازیم و عملکرد آن را بطور کامل شرح می دهیم تا با دانش مفهومی و کامل از گریدل ، بتوانید مشکلات مربوط به آن در پروژه های خود را براحتی حل کنید.با ما همراه باشید.

گریدل یک سیستم مدیریت پیشرفته برای مدیریت مبتنی بر Groovy و Kotlin است. گریدل از دانلود خودکار و تنظیم خودکار کتابخانه ها و وابستگی ها پشتیبانی می کند.

و همچنین از Maven  و Ivy برای دانلود کتابخانه ها و تنظیمات بهره می برد که این مسئله کمک میکند تا از محصولات موجود استفاده شود و نیازی به ساخت و ایجاد مجدد نباشد.

شاید جالب باشد که بدانید گریدل خود یک سازنده مستقل هم میتواند باشد و دستورات شما را اجرا کند.

به مثال زیر توجه کنید

task hello {

    doLast {

        println 'Hello Gradle'

    }

}

Notification در اندروید

یک اعلان (notification) پیامی است که با هدف آگاه کردن کاربر از یک موضوع در خارج از صفحات برنامه نشان داده می شود. هنگامی که به سیستم می گوییم یک اعلان را صادر کند، ابتدا آن اعلان به صورت یک آیکون در ناحیه ی مخصوص آن ها که یک نوار باریک در بالای صفحه است و نوار وضعیت نام دارد ظاهر می شود و برای مشاهده ی جزئیات اعلان نیز کاربر می تواند صفحه ی نوار وضعیت را باز کند. هر دو قسمت نوار وضعیت و صفحه ی جزئیات آن ها توسط سیستم کنترل می شود و کاربر می تواند در هر زمان به آن ها دسترسی داشته باشد.
در این حالت استفاده از Notification بهترین راه ممکن برای برقراری ارتباط با کاربر هست . از کاربرد Notification ها در اندروید میشه به مواردی مثل Notification دادن برای پر شدن حافظه ، Update های جدید نرم افزار ، آمدن پیام جدید در نرم افزارهای پیام رسان مثل تلگرام و … دیگر موارد اشاره کرد .

Toast در اندروید

یک Toast بازخورد ساده در مورد عملیات در یک پنجره کوچک ارائه می دهد. این فقط مقدار فضای ضروری برای پیام را پر می کند و اکتیویتی جاری قابل مشاهده و تعاملی باقی می ماند. Toast ها به طور خودکار پس از یک وقفه ناپدید می شوند.

در صفحه نمایش های گوشی های اندوید دو ویژگی وجود دارد: اندازه و تراکم. شما باید انتظار داشته باشید که برنامه شما بر روی دستگاههایی با صفحات مختلف نمایش داده می شود که در اندازه و تراکم مختلف قرار دارند. به این ترتیب، شما باید سایز های مختلف را ایجاد کنین تا بر روی دستگاه های مختلف دچار مشکل نشود.

API Loader در Android 3.0 (سطح API 11) معرفی شده است و به شما امکان می دهد داده ها را از یک ارائه دهنده محتوا یا سایر منابعa داده برای نمایش در فعالیت یا قطعه بارگذاری کنید. اگر شما نمی دانید که چرا به API Loader نیاز دارید و چرا از آن استفاده می کنید، ابتدا به موارد زیر می پردازیم:

1 - اگر شما داده ها را مستقیما در اکتیویتی یا فرگمنت بیاورید، به علت کارایی پایین و اهسته بودن فعالیت ها ممکن است برای کاربر خوب نباشد یا کاربر از کار کردن با برنامه رنج بکشد.

طراحی رابط کاربری در اندروید

در این درس می¬آموزید که:
•    یک ویرایشگر لایوت باز کنید
•    یک Text Box اضافه کنید
•    یک Button اضافه کنید
•    رشته یک UI را تغییر دهید
•    یک Text Box با اندازه قابل تغییر بسازید
در این درس، شما می¬خواهید با استفاده از ویرایشگر لایوت، یک لایوت که شامل یک Text Box و یک Button است ایجاد کنید. در درس بعدی شما، می¬خواهید یک برنامه که به لمس دکمه پاسخ دهد (بوسیله ارسال محتوای تکست باکس به دیگر اکتیویتی ها) بسازید.

 

پروسس ها و چرخه حیاط  اپلیکیشن

در بیشتر موارد، هر برنامه اندروید در فرایند لینوکس خود اجرا می شود. این فرایند برای برنامه زمانی ایجاد می شود که برخی از کد های آن باید اجرا شود، و تا زمانی که دیگر لازم نباشد،در این مواقع  سیستم حافظه خود را برای استفاده از برنامه های دیگر بازیابی می کند.
یک ویژگی غیر معمول و اساسی اندروید این است که طول عمر درخواست برنامه به طور مستقیم توسط برنامه کاربردی کنترل نمی شود. در عوض، توسط سیستم از طریق ترکیبی از قسمت های برنامه که سیستم می داند در حال اجرا است، چقدر این موارد برای کاربر اهمیت دارد و چقدر حافظه کلی در سیستم موجود است.
نکته مهم این است که توسعه دهندگان نرم افزار درک کنند که چگونه اجزای برنامه کاربردی (به ویژه فعالیت، سرویس، و BroadcastReceiver) طول عمر پروسس برنامه را تحت تاثیر قرار می دهند. عدم استفاده از این اجزاء به درستی می تواند باعث بروز فرایند برنامه در هنگام انجام کار مهم شود.

ایجاد اکتیویتی در اندروید

در این قسمت می خواهیم یاد بگیریم که چطوری علاوه بر ساختن Intent داده های دلخواهمون رو درون اون قرار بدیم و سپس اون رو به اکتیوتی مقصد ارسال کنیم .

Intent ها در واقع مجموعه ای از پیام های ناهمگام (asynch message) هستند که به مولفه های برنامه ی کاربردی (app components) اجازه می دهند از دیگر کامپوننت های اندروید قابلیت درخواست کند (intent در حقیقت یک مکانیزم نرم افزاری می باشد که برای کاربر این امکان را فراهم می کند، بین زیرروال ها یا عملکردهای برنامه های کاربردی هماهنگی ایجاد کرده تا یک وظیفه یا task معینی به انجام برسد). intent ها همچنین این قابلیت را ایجاد می کند که علاوه بر کامپوننت های یک برنامه با کامپوننت های برنامه های کاربردی دیگر نیز تعامل داشته باشید. به عنوان مثال می توان به activity ای اشاره کرد که فعالیتی مثل گرفتن عکس را که متعلق به activity ای دیگر (خارجی) است را راه اندازی (trigger) کند.

چرخه فعالیت lifecycle اکتیویتی در اندروید

در چرخه فعالیت اکتیویتی ، شما می توانید اعلام کنید که چگونه اکتیویتی شما چگونه و چطور رفتار می کند، زمانی که یکی از اکتیویتی ها از بین می رود و مجدا وارد اکتیویتی می شود. به عنوان مثال، اگر شما در حال ساخت یک پخش کننده ویدیویی هستید، زمانی که کاربر با یک برنامه دیگر، ویدیو را متوقف می کند و اتصال شبکه را قطع می کند. می توانید به شبکه دوباره وصل شود و به کاربر اجازه می دهد تا ویدیو را شروع کند.

 

اکتیویتی در اندروید

یک کلاس اکتیویتی یک جز حیاتی از برنامه اندروید است، و اکتیویتی های راه اندازی شده با هم یک بخش اصلی از مدل نرم افزار پلت فرم هستند. بر خلاف مثال های برنامه نویسی که در آن، برنامه ها با متد main() راه اندازی می شوند، سیستم اندروید با استفاده از متد های خاص پاسخ فراخوانی که به مراحل خاص چرخه زندگی خود مربوط می شود، کد را در یک اکتیویتی آغاز می کند

تماس با آموزشگاه